Léngua fur

Ourige: Biquipédia, la anciclopédia lhibre.
Saltar para a navegação Saltar para a pesquisa
Fur (bèle fòòr)
Falado an: Sudan, Chade
Region: Darfur
Total de falantes: 3,000,000
Familha: Nilo-saariana
 lénguas fur
  Fur
Códigos de lhéngua
ISO 639-1: --
ISO 639-2: ---

La léngua fur (tamien chamada bèle fòòr ó fòòraŋ bèle, an árabe فوراوي fûráwî; ó inda konjara, tal cumo ye chamada por alguns linguistas) ye l léngua de l pobo “fur” de Darfur, ne l'oeste de l Sudan. Classefica-se ne l galho de las lénguas fur de la família nilo-saariana, tenendo cerca de 3 milhones de falantes.

Fonologie[eiditar | eiditar código-fuonte]

Çtribuiçon geográfica de la léngua fur

L alfabeto latino ye outelizado, quaije siempre cula pronúncia padron de l IPA, sceto j = [ɟ], ñ = [ɲ] i y = [j]. ç ocorre solamente cumo un alófono de y. L /h/ ye mui ralo. Cunsuantes benidas de l árabe son ousadas para palabras d'ourige sternas.

Cunsuantes[eiditar | eiditar código-fuonte]

  • Bilabiales: f b m w
  • Dentales albeolares: t d s m l r
  • Palatales: j ñ y
  • Belares: k g (h) ŋ

C, P, Q, X i B nun eisisten ne l'alfabeto fur;

/f/ barie nua faixa antre [p] i [f];

Bogales[eiditar | eiditar código-fuonte]

San las mesmas latinas l'i i l'u, habendo dúbeda se las bariantes fonéticas cumo ɛ, ɔ, ɪ, ʊ son bogales apartadas ó nó.

Hai andicaçones sublinhadas de tones: L (baixo) i H (alto); Hai ls L, H médios, HL i LH.

Ocorren muitas “metáteses” que son regulares i gramaticalmente quemuns, quando un prefixo cunsunantal de pronome se fixa antes a un berbo qu'ampeça por cunsuante. Essa cunsuante de l berbo oura zaparece, oura troca de posiçon cun ua bogal. Eisemplos: len- "lamber" > -eiln-; ba- "buber" > -ab-; tuun- "custruir" > -utun-. Hai tamien muitas assimilaçones.

Morfologie[eiditar | eiditar código-fuonte]

Plurales[eiditar | eiditar código-fuonte]

Ne ls sustantibos i ocionalmente ne ls adjetibos ls plurales son formados cul sufixo -la (-ŋla depuis de bogal): àldi "stória" > àldiŋla "stórias", tòŋ "tipo d'antílope"> tòŋa la "antílopes"; bàin "bielho" > bàinà "bielhos". Esse sufixo tamien forma a 3a pessona de l plural (inanimados) de l berbo lìiŋ "el banha" > lìiŋla "eilhes (inanimados) banhan", kaliŋla "eilhes (animados) banhan".

Adjetibos cun bogales finales puoden tener plural cun -là ó cun -ŋla: lulla "friu" > lullalà ó lullaŋa la "frius". Un sufixo similar metatizado i assimilado queda -òl/-ùl/-àl ye ousado cumo plural de berbos an alguns tiempos.

Uns poucos sustantibos de forma CBB tóman ne l plural l sufixo ç'-ta; ròò "riu" > ròota "rius"; rèi "campo" > rèito "campos".

Hai dous sustantibos que tóman l sufixo -i: kor "lança" > kori "lanças", dote "rato" > kuuti "ratos".

Sustantibos cun prefixo singular d- (> m- antes de nasal) mudan ne l plural para prefixo k-; San assi cerca de 20% de ls sustantibos Fur. Ne ls causos de partes de l cuorpo antre outros, l k- ben junto cun un L. Eisemplos: dilo "oubido" > kilo "oubidos"; znudoŋi "uolho" > kuŋi "uolhos"; dagi "diente" > kàgi "dientes"; dòrmi "nariç" > kòrmì "narizes".

  • An alguns causos l singular ten l sufixo , nun persente ne l plural: daulaŋ "çapato" > kaula "çapatos", dìroŋ "eibo" > kìrò "uobos".
  • Hai alguns outros sufixos plurales, para alhá ç yá listados: nunùn "granairo" > kunùmà "granáriosç, nuun "serpente" > kuumi "serpentes", dìwwo "nuobo" > kìwwolà "nuobos"
  • An outros causos se usa l sufixo-(m)ta: dèwèr "cochino spinho" > kèwèrtà "cochinos spinho"; dàwì "cauda" > kàwìntò "caudas".
  • Un único sustantibo (uu), l'anterrogatibo “qual”, i tamien ls demunstratibos ténen l plural cul prefixo k-L: uu "baca" > kùù; ei "qual" > kèì "quales".
  • Hai tamien plurales sin singular, tales cumo ls líquidos i outros, ampeçando por k-L-la; kèwà "sangre", kòrò "auga", kònà "nome, cançon".

Sustantibos[eiditar | eiditar código-fuonte]

San dous ls causos gramaticales para sustantibes:

  • Locatibo – marcado pul sufixo -le ó mudando l “ton” de la sílaba final: tòŋ "casa" > toŋ "na casa"; lo "local, lugar", kàrrà "loinge" > lo kàrrà-le "nun local loinge".
  • Genitibo – marcado pul sufixo -iŋ (sin l i depuis dua bogal) Ne l causo possessibo, quien ten ben antes de l que ye possuído: nuun "serpente" > nuumiŋ tàbù "cabeça de la serpente"; jùtà "floresta" > kàrabà jùtăŋ "animales de la floresta".

Pronomes[eiditar | eiditar código-fuonte]

Sujeito andependiente:

You ka Nós ki
Bocé ji Bós bi
Eilha, eilha, neutro ie Eilhes, eilhas ìè-èŋ

Ls pronomes oubjetos tamien nun ténen ton baixo i de tener un -ŋò adicionado a las formas plurales:

Pronomes sujeitos prefixados.

You - (andica metátese) Nós k-
Bocé j- Bós b-
El, eilha, neutro - (sobe l ton de la bogal; *i-) Eilhes (animado)
Eilhes (inanimado)
k- (+pl. sufixo)
(*i-) (+pl. sufixo)

Assi, por eisemplo, ne l berbo bu- "cansar":

You cansei ùmó Nós cansamos kùmó
Bocé cansou jùmó Bós cansórun bùmó
El, eilha cansou buó Eilhes, eilhas cansórun kùmul

gi, ditto cun un “pronome oubjeto partecipante” repersenta ls oubjetos de purmeira ó segunda pessona, dependendo de l cuntesto.

Possessibos (singular; pegan K para sustantibes plurales):

miu(s), mie(s) duiŋ nuosso(s), nuossa(s) daìŋ
tou(s), tua(s) diiŋ de bós dièŋ
deilha, deilha deŋ deilhes, deilhas dièŋ

Berbos[eiditar | eiditar código-fuonte]

L sistema berbal Fur ye bien cumplicado, cun ua grande bariadade de formas de cunjugaçon, habendo trés tiempos marcados (persente, passado, feturo), tamien se marca l subjuntibo. Hai marcaçon d'asaspeto solo ne l passado.

Hai sufixos deribacionales cumo -iŋ (antransitibo / reflexibo). Eisemplo: lii "el laba" > liiŋ "el se laba; Ocorren geminaçones de la cunsuante medial mais -a la/ò cumo ne l'antensibo jabi "caer" > jappiò/jabbiò "jogar para baixo".)

La negaçon ye feita puls marcadores la-...-bà antes i depuis de l berbo: la-bai-bà "el nun bebe".

Adjetibos[eiditar | eiditar código-fuonte]

La maior parte doa adjetibos ténen dues sílabas i ua cunsuante geminada medial: àppa "grande", fùkka "burmeilho", lecka "doce". Alguns ténen trés sílabas: dàkkure "sólido".

Adbérbios se deriban d'adjetibos pula adiçon de l sufixo -ndì ó -m cun menor na bogal: kùlle "rápido" > kùllendì ó kùllèn "debrebe".

Sustantibes abstratos tamien se deriban d'adjetibos pula adiçon de l sufixo -iŋ i pula reduçon de todos ls tones:dìrro "pesado" > dìrrìŋ "peso (figurado)".

Fuontes[eiditar | eiditar código-fuonte]

  • La. C. Beaton. La Grammar of the Fur Language. Lenguistic Monograph Series, Ne l. 1. Khartoun: Sudan Research Unit, Faculty of Arts, University of Khartoun 1968 (1937).
  • Angelika Jacobi, La Fur Grammar. Buske Berlag: Hamburg 1989.
  • Custance Kutsch-Lojenga & Christine Waag, "The Sounds and Tones of Fur", in Ocasional Papers in the Study of Sudanese Languages Ne l. 9. Entebbe: SIL-Sudan 2004.

Lhigaçones sternas[eiditar | eiditar código-fuonte]

Modelo:África/Lénguas